MSMPress

یادداشت هاتماس: مطالب تان را میتوانید به آدرس زیر ارسال دارید: msmpress@gmail.com

سیاست

مروري بر روابط ايالات متحده‌ی امريكا و پاكستان

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف
 
روابط امريكا و پاكستان از آغاز شكل‌گيري كشور پاكستان تا اكنون (1947 الي 2011) در دوره‌های مختلف، متفاوت بوده و این روابط تنها و تنها بر مصلحت‌هاي دو‌جانبه استوار بوده و است. بررسي روابط پاكستان با دو ابرقدرت به وي‍ژه امريكا، مصالح و منافع اين كشور در روابط دوجانبه با امريكا و چانه‌زني به سر آن، مناسبات پاكستان با هند، نقش روزافزون چين در منطقه و روابط آن كشور با پاكستان، روابط پاكستان و ايران و مناسبات ناهموار پاكستان و افغانستان در گذشته و نقش فعلي پاكستان در منطقه و جهان در شرايط كنوني با توجه به استراتژي‌هاي جهان، همه و همه ايجاب می‌كند تا تاريخچه‌ي روابط پاكستان با امريكا را از آغاز تأسيس اين كشور تا حال بررسي كنيم كه چندين مرحله را در بر مي‌گيرد.
آخرین بروزرسانی ( پنجشنبه ، 10 آذر 1390 ، 05:54 ) ادامه مطلب...
 

رییس عمومی بخش مبارزه با مواد مخدر سازمان ملل: کشت تریاک باعث تقویت شورشیان می‌شود

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف
  
مقامات دولت‌های افغانستان، ایران و پاکستان ـ در پنجمین نشست‌شان در کابل ـ‌ تصمیم گرفته‌اند تا مبارزات مشترک‌شان را علیه ترافیک مواد مخدر در سرحدات این سه کشور شدت بخشند. این مقام‌ها می‌گویند که افزایش عملیات‌های مشترک به منظور بازداشت و متوقف ساختن فعالیت قاچاقبران مواد مخدر در سرحدات میان سه کشور، یکی از این تصمیم‌هاست. 
ضراراحمد مقبل، وزیر مبارزه با مواد مخدر افغانستان، پس از نشست سه‌جانبه‌ای که میان مقام‌های دولت افغانستان، ایران و پاکستان و به همکاری دفتر مبارزه با موادمخدر و جرایم سازمان ملل برگزار شده بود، در یک نشست خبری اعلام کرد که براساس فیصله‌های این نشست، همکاری‌ها میان این سه کشور در امر مبارزه با موادمخدر بیشتر از قبل می‌شود.
 
آخرین بروزرسانی ( سه شنبه ، 8 آذر 1390 ، 06:18 ) ادامه مطلب...
 

اعلام مرحله‌ی دوم انتقال مسوولیت در میان موجی از نگرانی‌ها

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف
 
مرحله‌ي دوم انتقال مسوولیت سرانجام در میان نگرانی‌ها و دلهره‌های ارگ، اعلام شد و حالا این نگرانی‌ها تا خانه‌های مردم گسترش یافته است. البته جنس این نگرانی‌ها متفاوت است و آنچه را که مردم به عنوان نگرانی در این خصوص حس می‌کنند، آن چیزی نیست که آقای کرزی به آن می‌اندیشد.
نخست قرار بود مرحله‌ی دوم انتقال مسوولیت در کنفرانس استانبول اعلام شود، ولی به دلایل نامعلوم ریاست‌جمهوری از این امر اجتناب ورزید.
بسیاری‌ها معتقد اند که دلیل این امر عدم آمادگی نیروهای افغان برای انتقال مسوولیت بوده است.
 
آخرین بروزرسانی ( سه شنبه ، 8 آذر 1390 ، 05:59 ) ادامه مطلب...
 

گفتگو با عباس نویان، سخنگوی حزب حق و عدالت

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف
عباس نویان: لازمه‌ی یک نظام مردم‌سالار، ایجاد و تقویت احزاب است

انگیزه‌‌ی تان از تاسیس حزب حق و عدالت چیست؟

افغانستان مشکلات فراوان پیش رو دارد؛ یک بحران عظیم افغانستان را تهدید می‌کند. بنا بر این، شماری از چهره‌های همفکر برای بیرون‌رفت از بحران، مدت‌ها با همدیگر بحث کردند و سرانجام به این نتیجه رسییدند که برای بیرون‌رفت از وضع موجود و تقویت دموکراسی، حزبی را ایجاد کنند که بلاخره "حزب حق و عدالت" را بنا نهادیم.

طرح و اندیشه‌ی چنین کاری از چه وقت آغاز شد؟
آخرین بروزرسانی ( دوشنبه ، 7 آذر 1390 ، 07:51 ) ادامه مطلب...
 

مبارزه قبیله گرایان علیه زبان فارسی (1) درافغانستان

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف
 
دولت واراکین دولتی افغانستان براصل رعایت واقعی آزادی های جامعه مدنی نه باید به عنوان متولی فرهنگ عمل کنند. زیرا فرهنگ یک سیر جاری مستدام به هم آمیخته تکامل فکری، معرفت وآگاهی تاریخی ست که بوسیله گروه های مختلفه اجتماعی مردم یک سرزمین به وجود می آید وشایستگی وبالندگی وجایگاه معرفت آن ملت را در عرصه ملی و بین المللی معرفی می کند.
ازدهه اول سدۀ هژدهم میلادی عشایر افغان درایالت قندهار خراسان به قدرت رسیدند و درآغاز زبان فارسی را که زبان بومی وملی  این سرزمین بود با دل وجان به عــنوان زبان ملی، رسمی لشکــــری وکشوری خــــود پذیرفتند. این امـــــــر تا دوران دودمــــان محمد نادرشاه ( 1929 م.) پیوسته برهمین روال باقی ماند. که درزیر به چند نمونه اشاره می کنیم :
آخرین بروزرسانی ( دوشنبه ، 7 آذر 1390 ، 07:41 ) ادامه مطلب...
 

نشانه‌ی دیگر حمایت پاکستان از گروه‌های شورشی

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف
 
تازه‌ترین اتفاق در مرز پاکستان که منجر به کشته شدن دست‌کم 26 نظامیِ این کشور شد، به روشنی پرده از همکاری‌های نزدیک دستگاه‌های امنیتی پاکستان با گروه‌های شبه نظامی و شورشی برمی‌دارد. این رویداد هرچند با واکنش شدید این کشور مواجه شد، ولی می‌تواند سندي مهم و تازه علیه این «پاره جگر» آقای کرزی باشد؛ همان کشوری که حداقل در یک دهه‌ی گذشته به شدت در ناامنی‌های افغانستان دخالت داشته و هرگونه برنامه‌ی ثبات و امنیت را مختل کرده است.
مقام‌های پاکستانی در حال حاضر نسبت به کشته شدن این افراد به وسیله‌ی نیروهای امریکایی در مرز افغانستان برافروخته‌اند و نخست‌وزیر این کشور در کمیته‌ی دفاعی دولت، خواهان بازنگری تمام روابط با امریکا شده است.
آخرین بروزرسانی ( دوشنبه ، 7 آذر 1390 ، 04:58 ) ادامه مطلب...
 
صفحه 39 از 150

از دیگر رسانه ها


تازه ترین