MSMPress

یادداشت هاتماس: مطالب تان را میتوانید به آدرس زیر ارسال دارید: msmpress@gmail.com

سیاست

نشانه‌ی دیگر حمایت پاکستان از گروه‌های شورشی

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف
 
تازه‌ترین اتفاق در مرز پاکستان که منجر به کشته شدن دست‌کم 26 نظامیِ این کشور شد، به روشنی پرده از همکاری‌های نزدیک دستگاه‌های امنیتی پاکستان با گروه‌های شبه نظامی و شورشی برمی‌دارد. این رویداد هرچند با واکنش شدید این کشور مواجه شد، ولی می‌تواند سندي مهم و تازه علیه این «پاره جگر» آقای کرزی باشد؛ همان کشوری که حداقل در یک دهه‌ی گذشته به شدت در ناامنی‌های افغانستان دخالت داشته و هرگونه برنامه‌ی ثبات و امنیت را مختل کرده است.
مقام‌های پاکستانی در حال حاضر نسبت به کشته شدن این افراد به وسیله‌ی نیروهای امریکایی در مرز افغانستان برافروخته‌اند و نخست‌وزیر این کشور در کمیته‌ی دفاعی دولت، خواهان بازنگری تمام روابط با امریکا شده است.
آخرین بروزرسانی ( دوشنبه ، 7 آذر 1390 ، 04:58 ) ادامه مطلب...
 

سردرگمی افغانستان در جدال امریکا و پاکستان

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف
 
پس از حمله‌های طیاره‌های ناتو به پوسته‌های مرزی در خاک پاکستان، روابط میان امریکا و پاکستان به‌شدت تیره شده است. پاکستان اکنون در واکنش به این اقدام از آخرین توان خود علیه امریکا استفاده می‌کند. نخستین اقدام پاکستان مسدود کردن مسیر تدارکاتی ناتو به افغانستان می‌باشد. پاکستان با درک این مساله که افغانستان یک کشور محاط به خشکه است، بیشترین امتیاز را نصیب شده است و هراز‌گاهی با بستن راه‌های مواصلاتی، علیه حکومت افغانستان و متحدان غربی آن، اعمال فشار کرده و دست به باج‌گیری زده است.
اکنون، در نخستین اقدام، پاکستان مسیر تدارکاتی ناتو را بسته است تا شاید ـ با این اقدام ـ بتواند توان خود را در جنگ جاری به نمایش گذارد.
آخرین بروزرسانی ( دوشنبه ، 7 آذر 1390 ، 04:50 ) ادامه مطلب...
 

افغانستان دیگر اولویت جهانی نیست

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف
ما خود باید به یک راه‌حل منطقی در داخل دست بیابیم
شهر برلین پایتخت جرمنی این روزها میزبان ده‌ها افغان است. این‌ها به نمایندگی از اقشار مختلف این کشور به منظور شرکت در جلسات و کنفرانس‌های متعددی در این شهر حضور یافته‌اند. اکثر این کنفرانس‌ها و نشست‌ها در پیوند به نشست بین‌المللی افغانستان  در شهر بن این کشور صورت می‌گیرد که ما به آن در افغانستان «کنفرانس بن دوم» می‌گوییم.
در نشست بین‌المللی زیر نام «افغانستان ده‌سال پس از توافقات بن: افغانستان در چه وضعیتی قرار دارد» که از طرف بنیاد هنریش بول، نزدیک به حزب سبزهای این کشور به تاریخ 23 نوامبر برپا شده بود، افغان‌ها حضور گسترده‌ای داشتند. جدا از این که در این نشست حدود ده‌نفر از نمایندگان جامعه مدنی، جریان‌های سیاسی، رسانه‌ها و نماینده پارلمان افغانستان حضور داشت، شمار کثیری از دانشجویان و افغان‌های مقیم آلمان نیز در آن حضور یافته بودند.
آخرین بروزرسانی ( شنبه ، 5 آذر 1390 ، 09:44 ) ادامه مطلب...
 

دروازه‌ي شوراي صلح را ببنديد!

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف
 
به تازه‌گي يك مقام شوراي عالي صلح گفته است كه در پي از سرگيري مذاكرات با طالبان هستند. شيوه‌ي جديد تماس‌گيري در دستور كار آن‌ها قرار دارد و آن‌ها بر بنياد حمايت لويه جرگه‌ي سنتي از مذاكره با طالبان، اين كار را آغاز كرده اند. لويه جرگه‌ي سنتي در دو مورد از مواد قطع‌نامه‌يي كه صادر كرد، آورده است:«تعقیب عاملین شهادت استاد ربانی و بقیه‌ي راه پروسه صلح را به جدیت ادامه بدهند و راه صلح که استاد شهید ربانی جان خود را فدای آن کرد، ادامه داده و فاصله میان مردم و دولت کمتر شود.» ظاهراً اين دستاويزي‌ست كه شوراي عالي صلح بر بنياد آن مي‌خواهد كار خود را ادامه بدهد. اما آن چه مبرهن است؛
آخرین بروزرسانی ( شنبه ، 5 آذر 1390 ، 09:09 ) ادامه مطلب...
 

ادامه‌ی سیاست مشروعیت‌بخشی به طالبان

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف
 
پس از ترور استاد برهان‌الدین ربانی رهبر جهاد و مقاومت افغانستان به وسیله‌ی عمال خشونت و تمامیت‌خواهی، دیگر به هر بحثی در خصوص راه‌های رسیدن به صلح به عنوان یک ضرورت انسانی در کشور، در هاله‌يي از تردید نگریسته می‌شود.
سخنان اخیر معصوم استانکزی رییس دارالانشای شورای عالی صلح در این میان کاملاً حیرت‌آور و به دور از توقعات جامعه‌ی در سوگ نشسته‌ی افغانستان است. در حالی که هنوز مردم افغانستان در عزای رهبر عزیزشان جامه‌ سیاه به تن دارند، ارگ‌نشینان با همان واژگان و نگاه غیرعقلانی در صدد به کرسی نشاندن هدف‌ها و برنامه‌های خود هستند.
آخرین بروزرسانی ( شنبه ، 5 آذر 1390 ، 08:35 ) ادامه مطلب...
 

بحران کابل‌بانک دوباره بررسی شود

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف

یک نهاد مشترک داخلی و بین‌المللی مبارزه با فساد اداری،  از دولت افغانستان خواسته است تا قضیه کابل‌بانک را که منجر به قطع کمک‌های بین‌المللی برای نزدیک به یک سال شد، دوباره مورد بررسی قرار دهد و عاملان بحران در این بانک را در محضر مردم مجازات کند.
کمیته مشترک نظارت و بررسی مبارزه با فساد اداری که متشکل از سه عضو داخلی و سه عضو دیگر بین‌المللی است، می‌گوید که تحقیقات دولت در زمینه بحران کابل‌بانک برای این کمیته قناعت‌بخش نیست و دولت باید دوباره عامل سقوط این بانک را مورد بررسی قرار دهد.
آخرین بروزرسانی ( چهارشنبه ، 2 آذر 1390 ، 06:06 ) ادامه مطلب...
 
صفحه 39 از 149

از دیگر رسانه ها


سیاسی

تازه ترین