MSMPressتماس: مطالب تان را میتوانید به آدرس زیر ارسال دارید: msmpress@gmail.com

سیاست

دیده‌بان شفافیت افغانستان: کمک‌های بین‌المللی شفاف نیست

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف

موسسه دیده‌بان شفافیت افغانستان با نظارت از پروژه‌های انکشافی در کشور، می‌گوید که کمک‌های بین‌المللی در افغانستان شفافیت ندارد و کشورهای تمویل‌کننده باید معلومات بیشتری در مورد کمک‌ها و برنامه‌های انکشافی خود برای مردم و دولت بدهند.
این موسسه می‌افزاید که عدم شفافیت در ارایه کمک‌های بین‌المللی، باعث شده است پروژه‌هایی که از طریق دونرها تمویل می‌شود از کیفیت خیلی پایین برخوردار باشد. این موسسه از کشورهای تمویل‌کننده می‌خواهد تا پس از این در ارایه کمک‌های‌شان به دولت افغانستان شفاف باشند و همزمان با تمویل پروژه‌های انکشافی، مردم را نیز در جریان کارهای خود قرار دهند.
آخرین بروزرسانی ( سه شنبه ، 1 آذر 1390 ، 08:22 ) ادامه مطلب...
 

جرگه‌ عنعنه‌ای به خواست‌های آقای کرزی مهر تأیید گذاشت

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف

اعضای لویه جرگه عنعنه‌ای روز گذشته با صدور یک قطعنامه ۷۶ ماده‌ای، از عقد پیمان استراتژیک بین افغانستان و امریکا حمایت کردند.
توقف عملیات شبانه نیروهای خارجی، سپردن زندانیان افغان به زندان‌های داخلی، ادامه‌ همکاری‌های مالی و اقتصادی امریکا به افغانستان و دفاع این کشور از حریم افغانستان از مهم‌ترین شرط‌های امضای پیمان استراتژیک است که در قطعنامه پایانی لویه جرگه بر آن تاکید شده است.
در این اعلامیه آمده است که امریکایی‌ها باید حد و اندازه تاسیسات نظامی را که می‌خواهند در افغانستان داشته باشند، مشخص کنند و همچنین تاکید شده است که تاسیسات نظامی امریکایی‌ها باید در مناطق مرزی افغانستان و جاهایی باشد که از آنجا تهدیدهایی علیه افغانستان متصور است.
رییس‌جمهور کرزی روز گذشته در پایان نشست چهار روزه جرگه‌ عنعنه‌ای از شرایط و پیشنهادهای اعضای جرگه استقبال کرد.
آخرین بروزرسانی ( يكشنبه ، 29 آبان 1390 ، 09:49 ) ادامه مطلب...
 

نیروی پتانسیل و نیروی القایی

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف

(1) بحران عراق و افغانستان و همدستی نظام ایران با کشورهای استعمارگر غربی در اشغال همسایه‫ها، و در پی آن استفاده ابزاری از اهرمهای فشار اقلیتهای شیعی و رهبریت تنشهای مذهبی باعث شده ماسک از چهره نظام حاکم بر افتد. دیگر ملتهای جهان عرب ایران را قبله آرزوهای خود، و حامی فلسطین و دشمن اسرائیل و آمریکا نمی‫بینند.
بخصوص که حوادث غزه و شعارهای توخالی ایران، و حزب الله هنوز در وجدان عمومی مردم که از نظامهای حاکم بر خود به تنگ آمده، آنها را نوکران غرب و دشمنان مصالح ملی تلقی می‫کنند، زنده است.
 
آخرین بروزرسانی ( يكشنبه ، 29 آبان 1390 ، 09:39 ) ادامه مطلب...
 

زنان افغانستان از بازگشت دوباره ی طالبان وحشت دارند

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف
 
در بسیاری از نقاط افغانستان خانواده ها از ترس طالبان و پاشیده شدن تیزاب به صورت دخترانشان، آنها را از فرستادن به مکاتب مانع شده اند. 
 در حالی که گزارش های منتشره از سوی رسانه های جمعی دنیا و داخلی افغانستان حاکی از موفقیت های روزافزون زنان در جهان است و تلاش زنان در کشورهای انقلابی مصر، یمن و لیبی دوشادوش مردان و نقش آنان در پیروزی های بهار عربی را به تصویر می کشد، در افغانستان وضع به گونه ای دیگر در حال رقم خوردن است، زیرا زنان، این نیمه از جمعیت افغانستان تحولات سیاسی اخیر و گفتگوهای در حالِ جریانِ به اصطلاح دولت با طالبان را با دقت تعقیب واز احتمال قدرت گیری مجدد و بازگشت مقررات خشن و سخت گیریهای طالبان- این گروه متحجر، زنستیز و بنیادگرا- سخت نگران می باشند.
 
آخرین بروزرسانی ( سه شنبه ، 5 ارديبهشت 1391 ، 08:14 ) ادامه مطلب...
 

هدف کرزی از برگزاری جرگه‌ی سنتی

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف
 
قرار است حکومت افغانستان، برای بحث بر سر چگونگی آوردن صلح در کشور و امضای پیمان راهبردی با ایالات متحده‌ی امریکا، جرگه‌ی سنتی برگزار نماید. برگزارکنندگان این جرگه، شمار اعضای احتمالی آن را 2030 تن عنوان می‌کنند.  
شماری از منتقدان حکومت، هدف رییس جمهور کرزی از برگزاری این جرگه را در آستانه‌ی برگزاری کنفرانس بن دوم، به خاطر مشروع نشان دادن حاکمیت اش عنوان می‌کنند. آن‌ها به این باور اند که حکومت افغانستان در کنفرانس بن دوم، ناگزیر است که از عملکرد ده‌ساله اش در برابر نمایندگان کشورهای کمک کننده پاسخ بدهد.
 
آخرین بروزرسانی ( يكشنبه ، 22 آبان 1390 ، 05:22 ) ادامه مطلب...
 

هنوزهم ترس از طالبان وجود دارد

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف

21 عقرب سال 1380، یک روز فراموش نشدنی در تاریخ کشور به شمار می‌رود. صبح‌گاه 21 عقرب برای نخستین‌بار پس از پنج‌سال حاکمیت طالبان که در آن نه صدایی و نه سروری بود آهنگ زندگی به گوش رسید و صدای جشن و موسیقی بر فضای شهر طنین‌انداز شد. شهریان کابل و دیگر ولایات پس از تحمل پنج‌سال حاکمیت استبدادی طالبان، در 21 عقرب افق‌های روشن و روزنه‌های جدیدی از امید را برای زندگی ‌آینده مشاهده کردند.
آخرین بروزرسانی ( يكشنبه ، 22 آبان 1390 ، 05:15 ) ادامه مطلب...
 
صفحه 39 از 148

از دیگر رسانه ها


سیاسی

تازه ترین